Jak Zakoupit Akcie

Akcie jsou ve světě financí definovány jako zúčtovací jednotka pro různé finanční nástroje včetně akcií, podílových fondů, komanditních společností a REIT (Real Estate Investment Trust). V angličtině je použití slova podíl jako referenci ke slovu akcie je velice běžné a považují se za synonyma. Nákup akcií je často považován za hazardní hry.

Řečeno laicky, akcie jsou dokumenty vydány společností, které opravňují jejich držitele podílet se na vlastnictví společnosti. Akcie mohou být emitovány firmou, nebo zakoupeny na burze cenných papírů prostřednictvím akciového makléře. Často v novinách slýcháme pojem „dividenda“, no lidé, pro které je obchodování s akciemi novinkou mohou být občas zmatený z toho, co to vlastně dividenda je. Dividendy jsou platby, které společnost vyplácí svým akcionářům. Jde o část zisků, které společnost vydělala a která je vyplácená jejím akcionářům. Společnosti mohou své zisky buď re-investovat, nebo je vyplatit akcionářům jako dividendy. Mnohokrát si společnost ponechá část svých výdělků a zbytek vyplatí ve formě dividend.

Dividendy jsou jedním z důvodů, proč je obchodování s akciemi tak populární mezi investory a obchodníky. Pokud společnost, které akcie vlastníte, vytvoří zisk a vyplatí dividendu, tak vyděláte tu dividendu a taktéž si udržíte svou podílovou pozici. Pokud si vyberete, že své akcie prodáte, tak kromě dividend, které jste během let vydělali, získáte také zisk z kapitálu; zisk z kapitálu jsou peníze, které získáte, pokud vaše podíly mají větší hodnotu, než jako měli v době nákupu. Je však také možné utrpět stratu z kapitálu pokud svůj podíl prodáte za cenu nižší, jako byla nákupní cena. Správný průzkum před nákupem podílu ve společnosti je zásadný; pokud najdete společnost s perspektivou dlouhodobého rastu, tak můžete těžit z výhod zvyšování zisku z kapitálu a zároveň z vyplacených dividend.

V současnosti je nákup akcií velice snadný díky snadnosti přístupu, který internet přinesl. Existuje několik různých způsobů, jak koupit akcie, nicméně někteří lidé preferují využití služeb makléře, co je osoba nebo firma, která obchoduje jménem klienta, vy jim řeknete, v čem chcete investovat a oni za vás nakoupí nebo prodají. Makléř poskytující plnou škálu služeb poskytuje různé služby za poplatek, přičemž některé z těchto služeb zahrnují poradenství ohledně investičního výzkumu, daňové plánování a plánování důchodu. K dispozici jsou také makléři, který vám umožní nakoupit a prodat podíly za nízkou sazbu, ale neposkytují žádné investiční poradenství. Nakonec, pro lidi, které nepotřebují, nebo nechtějí, asistenci skutečného makléře jsou zde online makléři, kteří umožňují kupovat a prodávat akcie zcela přes internet bez nezbytnosti fyzického makléře.

Obchodování s akciemi umožňuje lidem podílet se na všech druzích sektorů, značek a služeb. Lehkost a jednoduchost obchodování přes internet tak umožňuje každému, kdo má zájem o koupi akcií, tak i učinit.